راهنمای نویسندگان

 

الف. تهیه و ارسال مقاله

حجم کل مقاله تایپ شده (شامل چکیده انگلیسی) حداکثر باید 15 صفحه باشد. با توجه به فرمت فایل template که در ادامه لینک دانلود آن موجود است یعنی سایز کلمات و حاشیه صفحات به 15 صفحه برسد. 

1. از ارسال مقاله با ایمیل و پست خودداری کنید و در نگارش به مسائل حقوقی مندرج در آدرس زیر توجه کنید

http://jfisheries.ut.ac.ir/journal/process?ethics

2. قبل از ارسال مقاله از طریق سامانه باید در سامانه ثبت نام شود. از منوی "ارسال مقاله" استفاده کنید.نویسندگان برای ارسال الکترونیک در محل فایل مقاله، نسخه اصلی مقاله را با فرمت Word 2007 وارد سیستم کنند. نویسندگان لازم است مقالات خود را صرفاً در فایل template تایپ و ارسال فرمایند. از نظر فونت، اندازه فونت و حاشیه صفحات، فایل ارسالی شما باید نظیر فایل template باشد. فایل از آدرس زیر قابل دریافت است:

http://journal.ut.ac.ir/data/farsi-journals.dotx

3. لازم به ذکر است در صورتیکه مقاله ای توسط یک نویسنده ارسال شود و در مرحله بازبینی اولیه مورد تایید قرار نگرفت، برای انجام اصلاحات به نویسنده بازگشت داده میشود. نویسنده باید پس از رفع نقص، مقاله قبلی را در سیستم حذف و مقاله تصحیح شده را بجای مقاله دارای ایراد اپلود کند. از ارسال مقاله تصحیح شده به عنوان مقاله جدید خودداری نمایید. همچنین همیشه با یک نام کاربری که ثبت نام نموده اید اقدام به ارسال مقاله تصحیح شده نمایید. بدون رعایت فرمت نگارش مقاله، داوری و اقدام بیشتر بر روی مقاله میسر نیست.

4. بازبینی: درصورتیکه در ابتدا مقاله شما در اثر عدم تطابق با فرمت مجله رد شد یا در فرآیند داوری نیازمند اصلاحات بود، لازم نیست پس از اصلاح مقاله آن را از نو در سامانه مجله ثبت و وارد کنید. بلکه وارد سیستم ارسال مقاله مجله شده، مقاله خود را پیدا کرده و تغییرات لازم را از آن پس اعمال کنید، از جمله آپ لود فایل ورد تصحیح شده. بعد از پذیرش مقاله نیز تغییراتی لازم است که در پایین همین صفحه در بخش "بعد از دریافت پذیرش" آمده است.

5. مهلت بازبینی 30 روز میباشد. عدم انجام آن در مهلت مذکور منجر به اختصاص کد جدید به مقاله و شروع دوباره فرآیندهای انجام شده خواهد شد.

6. هزینه: مبلغ 4000000 ریال (سیصدهزار تومان) بابت هزینه داوری و ویرایش مقالات توسط نشریه از نویسندگان دریافت می گردد. برای مقالاتی که به صورت یافته علمی کوتاه منتشر میشوند مبلغ 3000000ریال (دویست هزار تومان) دریافت خواهد شد. لذا نویسنده (گان) محترم ملزم به پرداخت وجه فوق برای هر مقاله هستند. بدیهی است تسلیم اولیه مقاله به مجله هزینه ای در بر نداشته و تنها پس از پذیرش نهایی مقاله و پیش از چاپ این هزینه دریافت میگردد.

7. روش پرداخت: مبلغ فوق را به حساب غیرقابل برداشت 560100004001070503014262 بانک تجارت شعبه فارابی کرج (کد شعبه 483) به نام معاونت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران پرداخت و کپی فیش را به دفتر نشریه ارسال نمایید (شماره فکس 32225780-026). شماره مقاله و نام نویسنده مسئول را بر روی فیش مرقوم نمایید. بدیهی است عدم پرداخت این هزینه موجب عدم ارسال گواهی پذیرش برای نویسنده خواهد شد.

8. باز پس گرفتن مقاله (withdrawal): نویسنده مسئول مکاتبه مقاله میتواند در هر مرحله ای از فرایند بررسی مقاله با ارسال درخواست کتبی از طریق ایمیل به مجله، روند بررسی مقاله را متوقف نموده و آن را از نشریه شیلات خارج کند. بدیهی است این اقدام باید قبل از انتشار مقاله باشد. در صورتیکه نامه پذیرش صادر شده یا هزینه چاپ دریافت گردیده شده است، باز پس گیری مقاله ممکن نیست و مبلغ دریافتی نیز عودت داده نخواهد شد.

 

ب. راهنمای نگارش مقاله
رعایت دستورالعمل زیر در نگارش مقاله‌هایی که برای چاپ به نشریه علمی – پژوهشی شیلات ارسال می‌گردند ضروریست:

 

1. نوع مقاله

مقاله‌های پژوهشی مرتبط با هر یک از زمینه‌های شیلات و آبزیان که به زبان فارسی نوشته شده و برای نخستین ‌بار منتشر می‌شود جهت چاپ مورد بررسی هیئت تحریریه نشریه قرار خواهد گرفت و در اولویت کار نشریه قرار دارند. همچنین این نشریه مقالات پژوهشی را به عنوان یافته علمی کوتاه نیز مورد بررسی قرار خواهد داد.

 

2. روش نگارش (بطور خلاصه)

الف. تمام فونتها و سایزهایی که باید در نگارش مقاله بکار روند در فایل template وجود دارد. کافیست آن را از لینک ارائه شده در بالا دانلود کرده و کلمه های موجود در آن را دلیت نموده و بجای آنها متن خود را در آن تایپ کنید. در انتها مقاله را save as نموده و با فرمت (پسوند) docx  ذخیره کنید. نام نویسندگان را در ابتدای مقاله و قسمت انگلیسی مقاله (به اضافه آدرس آنها) را حذف کنید.

ب. تمامی رفرنسها باید به زبان انگلیسی باشند. رفرنسهای فارسی را به انگلیسی ترجمه کنید و در انتها رفرنسها را با Endnote  وارد فایل ورد کنید. این نرم افزار رفرنسها را به صورت خودکار و به سهولت وارد فایل ورد مقاله خواهد کرد. برای اینکار باید ابتدا نرم افزار Word 2007 را در کامپیوتر خود نصب کرده باشید. سپس نرم افزار Endnote  را نصب کنید. فایل Style مقاله شیلات که در زیر لینک دانلود آن موجود است، دانلود نموده و در پوشه مربوط به فایلهای Style  نرم افزار Endnote قرار دهید. آدرس پوشه فایلهای Style نرم افزار Endnote  را از راه زیر بدست آورید

Edit > Preferences > Folder Locations > Style Folder

فایل Style مجله شیلات را از لینک زیر دانلود کنید. فایل  دارای نام JournalofFisheries_UT.ens میباشد

دانلود فایل

پ. باید نام و آدرس فارسی و انگلیسی نویسندگان در فایلی جداگانه قرار داده شود.

 ت. تمامی عکسها و جداول باید در فایل ورد مقاله موجود باشند و تا جاییکه ممکن است از ارسال جداگانه تصاویر و جداول خودداری کنید.

 

3. تبدیل رفرنسهای Endnote به رفرنسهای معمولی

پس از پذیرش و پیش از چاپ ممکن است از شما خواسته شود درصورت استفاده از Endnote آنها را به رفرنسهای معمولی (plain) تبدیل کنید. زیرا ممکن است رفرنسهای وارد شده توسط اندنوت در هنگام چاپ به شکلی متفاوت چاپ شوند.

برای اینکار به طریق زیر عمل نمایید:

- فایل Word مقاله را باز کنید

- به برگه (tab) اندنوت بروید

- روی convert citations and bibliography کلیک کنید 

- روی convert to plain text کلیک کنید 

پنجره ای باز میشود روی OK کلیک نمایید و فایل جدید را که دارای رفرنسهایی است که دیگر نمیتوان با اندنوت آنها را تغییر داد، با اسمی جدید save کنید. 

 

4. روش نگارش (بطور کامل و با جزئیات)

در سراسر مقاله از گذاشتن فضا (Spacing) در قبل و بعد از تیترها و پاراگرافها خودداری کنید (قابل تنظیم از منوی Paragraph در نرم افزار Word).

برای گذاشتن علامت ممیز فارسی از / استفاده کنید و از "." استفاده نشود. برای تایپ درست اعداد فارسی که دارای ممیز هستند، مثلا 750/12 ابتدا عدد 750 سپس علامت / و بعد عدد 12 را تایپ کنید بدون اینکه زبان فارسی کامپیوتر را تبدیل به انگلیسی کنید.

 توجه: باید نام و آدرس فارسی و انگلیسی نویسندگان در فایلی جداگانه قرار داده شود.

 

1.4.  صفحه عنوان

صفحه اول مقاله بایستی شامل عنوان مقاله، چکیده و کلمات کلیدی باشد که در زیر درباره آنها مجددا مطلب ارائه شده است.

 

 2.4. چکیده

 چکیده باید مجموعه فشرده و گویایی از مقاله، با تاکید بر تشریح مسئله، روش کار و نتایج بوده و حداکثر 300 واژه باشد.

 

 3.4. واژه‌گان کلیدی

 بلافاصله بعد از عبارت "واژگان کلیدی" علامت : را قرار دهید. حداکثر 6 واژه‌ کلیدی درباره موضوع مورد پژوهش در انتهای چکیده ارائه شود.

 

4.4. مقدمه

 مقدمه باید با طرح مسئله و مرور پژوهش‌های انجام شده و جمع‌بندی آنها هدف پژوهش را توجیه کند. هدف و/یا ضرورت انجام این مقاله را در انتهای بخش مقدمه ذکر نمایید.

 

5.4. مواد و روشها

بایستی مواد و وسائل به کاررفته، شیوه اجرای پژوهش، طرح آماری و روش‌های ارزیابی توضیح داده شود.

 

6.4. نتایج

تمامی نتایج کیفی و کمی به‌دست آمده در این قسمت ارائه گردد. در صورت نیاز می‌توان موضوعات را طبقه‌بندی نموده و از جدول نمودار و تصویر استفاده گردد.

 

1.6.4. نمودار و نقشه

برای ترسیم نمودار میتوانید نرم افزار Excel استفاده نمایید و آنها را مستقیما در محل خود در فایل Word قرار دهید. در اطراف نمودارها کادر قرار ندهید. در دورن نمودار Excel خطوط افقی نیز توسط نرم افزار ایجاد میگردد که حتی المقدور انها را نیز حذف کنید.

فونت اعداد یا حروف واقع بر روی محورهای نمودار باید در صورت فارسی بودن B Nazanin با سایز 12 و در صورت انگلیسی بودن Time New Roman با سایز 10 میباشد. اعداد محورها را بولد قرار ندهید. محورهای نمودار ها باید تیتر فارسی B Nazanin، بولد با سایز 12 باشند. در صورتیکه نیاز به قرار دادن متنی انگلیسی در کنار تیتر فارسی محور بوده (مثلا واحدهای اندازه گیری نظیر kg و غیره) یا لازم است کل تیتر انگلیسی باشد، فونت آن را Times New Roman با سایز 10 و بولد قرار دهید.

از قرار دادن تیتر بطور مستقیم با استفاده از نرم افزار Excel بر روی نمودار خودداری کنید. هر نمودار باید تیتر تایپ شده در فایل Word داشته باشد که در زیر آن واقع شده و در انتهای تیتر نقطه قرار گرفته باشد. هر نمودار و شکل باید با شماره در متن ذکر شود مثلا نمودار 1 یا شکل 1.

میتوانید نمودارها و تصاویر را با فرمت TIFF تهیه نموده و در درون فایل Word مربوط به مقاله در محل مورد نظر قرار دهید.. برای منظور لازم است که نمودارها و تصاویر با فرمت TIFF با درجه تفکیک (resolution) حداقل 300 باشند. در صورتیکه با این درجه تفکیک کیفیت نمودارها و تصاویر کافی نبود، از درجه تفکیک های بالاتر استفاده کنید. برای TIFF نمودن میتوانید از نرم افزار Universal Document Convertor استفاده نمایید که قابلیت تغییر درجه تفکیک را دارد. در نمودارهایی که با فرمت TIFF ارسال میشوند باید بگونه ای تهیه شوند که پس از قرار گرفتن در درون مجله در فرمت و ابعاد نهایی، سایز اعداد واقع بر روی محورهای نمودار سایز 12 برای اعداد فارسی و 10 pt برای اعداد انگلیسی بنظر آیند.

به کرات دیده میشود که نویسندگان نقشه محل نمونه برداری خود را با کپی کردن از نرم افزار Google Earth و پیست (paste) نمودن آن در متن مقاله شرح داده اند. کیفیت تصویر محل نمونه برداری بدست آمده از این طریق در هنگام چاپ مقاله واضح نخواهد بود. میتوان با استفاده از نرم افزار ArcGIS تصویری شماتیک تهیه کرد که دارای چهار خصوصیت زیر باشد:

1. محل نمونه برداری که بصورت واضح بر روی تصویر مشخص شده باشد،

2. نقشه دارای مقیاس باشد،

3. شمال جغرافیایی در آن وجود داشته باشد و

4. طول و عرض جغرافیایی در آن دیده شود.

 

حداکثر فضای هر صفحه از مجله 220 × 180 میلی متر است. بنابراین بزرگترین تصویر و نمودار، در صورت لزوم، نمیتواند سایزی بزرگتر از این ابعاد داشته باشد.

 

2.6.4. جداول

برای ترسیم جداول از خطوط عمودی استفاده نکنید و سایز (قطر خطوط) را 0.5 pt قرار دهید. فونت و سایز بکار رفته در جدول همانند متن مقاله میباشد (B Nazanin سایز 12 برای کلمات فارسی، Times New Roman با سایز 10.5 برای کلمات انگلیسی). سرتیتر جدول را بولد قرار دهید. جدول باید دارای جهت راست به چپ باشد.  

 

7.4. بحث و نتیجه‌گیری

با توجه به هدف و یافته‌های سایر پژوهش‌ها، نتایج تجزیه و تحلیل و درباره آنها بحث و نتیجه‌گیری می‌شود. نگارنده در همین قسمت می‌تواند پیشنهاد‌های لازم را ارائه کند. فونت و سایز این بخش نظیر قسمت قبلی است. از تکرار مقدار زیادی از نتایج در این قسمت خودداری کنید.

 

8.4. تقدیر و تشکر

در صورت نیاز به طور مختصر مراتب سپاسگزاری نگارش گردد.

 

9.4. منابع

1.9.4. راهنمای نوشتن منابع نشریه شیلات

 اسامی علمی درون رفرنس باید ایتالیک باشند. نام مجله ها در رفرنسها بصورت کامل آورده شود نه خلاصه.

منابع و ماخذ باید به صورت درون متنی و همچنین در پایان مقاله ذکر شود. ارجاعات در متن مقاله باید به شیوه داخل پرانتز باشد، به گونه‌ای که ابتدا نام مؤلف یا ‌مؤلفان و سال انتشار مانند:

(Alsopand Vijayan, 2008) یا  (Alsopand Vijayan (2008 برای درون متن. برای منابع با بیش از دو نویسنده با ذکر نام نویسنده اول بجای نام سایر نویسندگان .et alذکر گردد (Ruane et al., 2001) یا  Rune و همکاران (2001)  برای قرار گیری در متن مقاله.

همه منابع باید به زبان انگلیسی به ترتیب حروف الفبای نام خانوادگی نگارنده مرتب شود. چنانچه از یک نگارنده چند منبع مورد استفاده قرار گرفته باشد، ترتیب ارائه آنها برحسب سال انتشار از قدیم به جدید است. در صورتی که مقالات منفرد و مشترک از یک نگارنده ارائه می‌شود، ابتدا مقالات منفرد و سپس بقیه آنها به ترتیب حروف الفبای نام نگارندگان بعدی مرتب می‌شود.

 

2.9.4. استفاده از Endnote

فایل Style مجله شیلات برای ورود رفرنسها به نرم افزار Endnote را از لینک زیر دانلود کنید و در پوشه Style های نرم افزار Endnote قرار دهید. فایل دارای نام JournalofFisheries_UT.ens میباشد. آدرس پوشه Style نرم افزار Endnote خود را از آدرس زیر بدست آورید: 

Edit > Preferences > Folder Locations > Style Folder

دانلود فایل

 

3.9.4. الگوی نوشتن منابع در انتهای مقاله

در صورتیکه هر یک از رفرنسهای زیر به فارسی بودند، باید در انتهای رفرنس عبارت (in Persian) اضافه شود.

 

کتاب:

Iwama, G.K., Pickering, A.D., Sumpter, J.P., Schreck, C.B., 1997. Fish Stress and Health in Aquaculture. University Press, Cambridge, 278 p.

در صورت استفاده از Endnote موارد زیر را باید در Endnote وارد کنید:

Author Year Title Publisher Place Published NumberOfPages

 

کتاب ویراستاری شده توسط گروهی از نویسندگان (Edited book):

Giolio, R.T.D., Hinton, D.E. (Eds.), 2008. The Toxicology of Fishes. CRC Press, New York, 1071 p.

در صورت استفاده از Endnote موارد زیر را باید در Endnote وارد کنید:

Editor Year Title Publisher PlacePublished NumberOfPages

 

فصلی از یک کتاب:

Poesen, J., Vandekerckhove, L., Nachtergaele, J., Oostwoud Wijdenes, D., Verstraeten, G., van Wesemael, B., 2002. Gully erosion in dryland environments. In: Bull, L.J., Kirkby, M.J. (Eds.), Dryland Rivers: Hydrology and Geomorphology of Semi-Arid Channels. Wiley, Chichester, UK, pp. 229-262.

در صورت استفاده از Endnote موارد زیر را باید در Endnote وارد کنید:

Author Year Title Editor BookTitle Publisher PlacePublished Pages

 

مقاله در مجله:

Kusakabe, M., Todo, T., McQuillan, H.J., Goetz, F.W., Young, G., 2002. Characterization and expression of steroidogenic acute regulatory protein and MLN64 cDNAs in trout. Endocrinology 143, 2062–2070.

در صورت استفاده از Endnote موارد زیر را باید در Endnote وارد کنید:

Author Year Title Journal Volume Pages

 

مقاله در همایش:

Nematollahi, M.A., Babaei Naiij, M., Layeghi, M., Aghaii Zadeh, R., 2012. Quantifying of schooling responses of rosy barb (Puntius barbus) to acute stress using computer vision. In: McKinlay, D. (Ed.). Proceedings of 10th International Congress on the Biology of Fish, Madison, Wisconsin, USA. pp. 170-180.

در صورت استفاده از Endnote موارد زیر را باید در Endnote وارد کنید:

Author YearOfConference Title Editor ConferenceName ConferenceLocation Pages

 

پایان‌نامه:

Viveiros, A.T.M., 2002. Semen collection and preservation in African catfish, Clarias gariepinus. PhD thesis. Fish culture and fisheries group. Wageningen institute of Animal Sciences. Wageningen, The Netherlands, 144 p.

در صورت استفاده از Endnote موارد زیر را باید در Endnote وارد کنید:

Author Year Title Degree AcademicDepartment University NumberOfPages

 

گزارش:

Leatherwood, S., 2001. Whales, dolphins, and porpoises of the western North Atlantic. U.S. Dept. of Commerce. Report number: 63, 190 p.

در صورت استفاده از Endnote موارد زیر را باید در Endnote وارد کنید:

Author Year Title Institution ReportNumber Pages

 

صفحه وب:

NOAA, 2012. Ocean. Available from http://www.noaa.gov/ocean.html. Accessed 19th November 2012.

در صورت استفاده از Endnote موارد زیر را باید در Endnote وارد کنید:

Author Year Title URL AccessDate

در صورتیکه نام نویسنده صفحه وب مشخص نیست، نام سازمان نویسنده صفحه وب یا کلمه Anonymous را در ابتدا بگذارید.

 

10.4. عنوان انگلیسی به زبان انگلیسی

باید ترجمه و مطابق با عنوان فارسی باشد. 

 

 11.4. چکیده (Abstract)

 

چکیده مقاله به زبان انگلیسی، برگردان کامل عنوان، متن و واژه‌های کلیدی چکیده فارسی می‌باشد.

 

12.4. کلمات کلیدی (Keywords) به زبان انگلیسی

یک خط پس از Abstract انگلیسی تیتر :Keywords  قرار میگیرد.

 

13.4. تمامی عکسها و جداول باید در فایل ورد مقاله موجود باشند و تا جاییکه ممکن است از ارسال جداگانه تصاویر و جداول خودداری کنید.

ب. بعداز دریافت پذیرش 

بعد از اتمام داوری و دریافت جواب پذیرش شدن مقاله موارد زیر باید رعایت شوند:

1.  نام نویسندگان و آدرس آنها را (ذکر نام مرتبه علمی مانند استادیار، دانش آموخته، دانشگاه...)   در فایل Word مقاله وارد کنید هم در بخش فارسی و هم انگلیسی.  نام و نام خانوادگی نویسندگان به همراه آدرس پستی کامل باشد. نام نویسنده ای که مسئول مکاتبه می باشد باید با درج * در انتهای نام خانوادگی مشخص شده باشد. تلفن، فاکس و ایمیل نویسنده مسئول مکاتبه باید پس از آوردن آدرس پستی او نیز ارائه شود که به صورت پی نوشت (footnote) هم برای بخش فارسی و هم بخش انگلیسی قرار میگیرد. با گذاشتن شماره نظیر 1 بر انتهای نام خانوادگی هر نویسنده و مجددا قرار دادن همان شماره بر ابتدای آدرس نویسنده به همان صورت (مثلا 1)، آدرس هر فرد را مشخص سازید. فرمت دقیق آدرس به شرح زیر آمده است که برای دانشگاهها است و در صورتیکه آدرس متعلق به سایر مراکز علمی است، تا حد امکان سعی شود به فرمت زیر شبیه باشد:

فرمت آدرس (بترتیب) هم برای بخش فارسی و هم انگلیسی مقاله: مرتبه علمی، گروه (دپارتمان)، دانشکده، دانشگاه، شهر، کشور.

 

فرمت مشخصات اضافی برای نویسنده مسئول مکاتبه (بخش فارسی) که در پی نوشت (footnote) قرار میگیرد:

*نویسنده مسئول          تلفن:xxxxxxxxxxxxx، فکس:xxxxxxxxxxxx، ایمیل:aaaaaaaaaa@aaaaaaa

 

فرمت مشخصات اضافی برای نویسنده مسئول مکاتبه (بخش انگلیسی) که در پی نوشت (footnote) قرار میگیرد:

*Corresponding author         Tel; xxxxxxxxxxxxx, Fax:xxxxxxxxxxxx, Email:aaaaaaaaa@aaaaaaa

 

2. در نهایت هم باید یک فایل به مجله ارسال شود بطوریکه تصاویر و جداول هم باید در جایگاه نهایی شان در فایل مقاله قرار گیرند.  اگر فایلهای دیگری نظیر تصاویر یا جداول یا هر فایل دیگری را قبلا آپلود کرده اید، آنها را حذف کنید.

3. تمامی اصلاحات خواسته شده را به انجام برسانید مخصوصا فرمت فایل word باید همانند فایل template باشد که در بالا در مورد آن توضیح داده شد. علاوه بر فونت و سایز، به تنظیم میزان حاشیه صفحه (margin) هم توجه داشته باشید.

4. پس از پذیرش و پیش از چاپ، درصورت استفاده از Endnote آنها را به رفرنسهای معمولی (plain) تبدیل کنید. زیرا ممکن است رفرنسهای وارد شده توسط اندنوت در هنگام چاپ به شکلی متفاوت چاپ شوند. هر field دیگری هم که در فایل مقاله قرار دارد و معمولا Word آن را به رنگ خاکستری highlight میکند، باید به صورت متن معمولی در آید تا در هنگام چاپ به شکلی دیگر چاپ نشود.

 برای تبدیل رفرنسهای Endnote به متن معمولی به طریق زیر عمل نمایید:

 - فایل Word مقاله را باز کنید

 - به برگه (tab) اندنوت بروید

 - روی convert citations and bibliography کلیک کنید 

 - روی convert to plain text کلیک کنید 

 پنجره ای باز میشود روی OK کلیک نمایید و فایل جدید را که دارای رفرنسهایی است که دیگر نمیتوان با اندنوت آنها را تغییر داد، با اسمی جدید save کنید. 

5. پرداخت هزینه بمنظور دریافت نامه پذیرش (در بالا شرح داده شد). بدون به پایان رساندن تصحیحات پذیرش صادر نخواهد شد حتی اگر هزینه پرداخت شده باشد.